Sevme Sanatı

'Kitaplar-Dergiler' forumunda Meddah tarafından 30 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Moderatör Alımı yapmaktayız İletişim Özel Mesaj @Ephixa
  Duyuruyu Kapat
 1. Meddah

  Meddah Onaylanmış ÜyeMeddah Owner
  Site Yetkilisi Owner Süper Moderatör

  Katılım:
  10 Eylül 2017
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Erich Fromm - Sevme Sanatı

  Sevgiden asla vazgeçilemeyeceğine göre, başarısızlıkların nedenlerini çözmek ve “sevginin ne olduğunu” anlamak şarttır. Nasıl ki müzik, resim, mimari gibi dallarda uzmanlaşmak için emek vermek gerekiyorsa; bir başka sanat dalı olan sevgi için de, geçerli olan budur, emek sarf etmek gerekir.

  Sevgi, insanların hayatında çok önemli bir yer aldığı halde, neden çözüm üretilmez?Bunun bilinçaltı sebebi, sevginin maddi geri dönüşümü olmayışıdır. Para ya da güç kazandıracak işler dururken, onunla uğraşmanın lüks sayılacağı düşüncesidir. Oysa en çok sevgiye emek vermek gerekir. Zira sevgi, ruhumuzu en çok besleyen, kalbimizi en iyi koruyan unsurdur. Yapılması gereken tek şey, sevgiye bir sanat olduğu bilinciyle yaklaşmaktır.

  Sanatı öğrenmek, iki aşamalı bir süreçtir:
  • Kuramı kavramak
  • Uygulamayı başarmak

  Bu aşamalardan sonra, uzmanlaşma gelmektedir. Uzmanlaşma için kişinin, uzmanlaşmak istediği alana yoğunlaşması gerekir.
  Etkinlik / Edilginlik
  Sevgi bir etkinliktir,
  edilginlik değildir. Sevgi'nin bir etkinlik (aktif) olduğunu söylediğimizde, etkinlik kavramının belirsizliği, kafa karıştırabilir. Bu kavram, etkinlik içindeki durumu, çabayla değiştirecek bir eylemi anlatır. Ancak etkinliğin altında yatan sebepler de önemlidir. Örneğin, para hırsıyla durmadan çalışan adam, tutku'larının esiri olmuştur, yani etkin görünmesine karşın, aslında, edilgindir (pasif). Öte yandan, kendini tanımak ve evrene kulak verebilmek için, hiçbir şey yapmadan oturup düşünen adam, edilgin gözükmesine karşın, aslında, etkindir.
   
Yükleniyor...