C# C# Nedir & Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ?

'C, C++, C#' forumunda REİS-İ KANDAŞ tarafından 20 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Moderatör Alımı yapmaktayız İletişim Özel Mesaj @Ephixa
    Duyuruyu Kapat
  1. REİS-İ KANDAŞ

REİS-İ KANDAŞ Onaylanmış ÜyeREİS-İ KANDAŞ FORUM DEVELOPER ADMİN
    Süper Administrator

Alınan Beğeniler:
    220
    Öncelikle belirtmek isterim ki makale biraz uzun oldu bu sizi korkutmasın unutmayın ki programlama dili de uzun bir yolculuktur fakat isteğiniz, hevesiniz ve özveriniz bu uzun süreçte sizinde uzun yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Programlama dilini öğrenmeye başlamadan önce sizin kendinize güveninizin ve kararınız net olması gerekiyor şunu bilmenizi isterim bir çocuk emeklemeden yürüyemez yürüyemeden koşamaz. Yani ben bu işi yapamam beceremem deyip vazgeçmek pes etmek isterseniz baştan kaybetmiş olursunuz.Sizde başlangıçta emekleyerek başlayacaksınız. Sizin bu işi başaracağınıza kalpten inanıyorum.

Başlamadan önce şunu da belirtmek istiyorum ben bir ansiklopedi değilim verdiğim ya da yazdığım bilgilerde yanlışlıklar olabilir. Ben sadece kendi gördüğüm bildiğim şekilde sizleri sıkmadan anlatmaya çalıştım herhangi bir kusurum yanlışım oldu ise affola.

C# Nedir – Öğrenmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim

C# Nedir ? : C# Microsoft ‘a ait Visual Studio’nun içerisinde size sunmuş olduğu bir yazılım programıdır. C ve C++ dillerinin arasındaki etkileşim sonucu orataya çıkmıştır. Java ile de pek çok yakınlık içerir. Bunlar Ansiklopedik bilgiler genelde okuyucu sıkar siz bunu zaten C# kullandıkça anlayacaksınız. Bu tür bilgilere pek değinmek ve sizi sıkmak istemiyorum.
    Bana göre C#’ın en büyük özelliği ve kolaylığı nesne kullanılabilen ve yönetilen bir yazılım olması yani bu ne anlama geliyor bunu en basit bir örnek ile açıklayacak olursak siz bir metine butona tıkladığınızda isminizin yazdırılmasını istiyorsunuz. İşte o Buton ve metin(TextBox) hazır olarak mevcut siz sadece arka planda kodunu yazacaksınız. [Kor-Han] Tabi siz ilk olarak Console uygulamasını kullanarak işe başlayacaksınız hemen nesneyi koyuyum arka planda kod yazıyım olmaz önce emeklemeniz gerekiyor. Bu konuyada birazdan değineceğim.

C# ile neler yapılabilir ne tür programlar yazılabilir bana katkısı ne olur ? : En çok merak edilen hususlardan birisi de budur. Programlama mantık işidir. Bir komutu dilediğiniz yöntem ve mantık ile yazabilirsiniz yeterki komut amacına ulaşsın. C# size bir çok program yazma olanağı veriyor. Gerçekten siz istedikten sonra amacına ulaştırabilceğiniz bir çok program yazabilirsiniz. Bunun yanında database yani tüm bilgileri tutan saklayan bir deponuz olması gerekiyor.C# öğrenirken yanında SQL öğrenebilirsiniz yada basit olsun derseniz Microsoft Access de bu olanağı sunuyor yada tasarımsal olarak işlem yapmanız gerektiğin stil, renk v.s. bunlar için CSS öğrenebilirsiniz. Genel de tabi takip programları yazılıyor ve kullanımı tamamen sizin elinizde ister çok basit ister çok karmaşık tamamen size kalmış takip programlarından kastım ise Mesela bir Su satışı yapan firma düşünün kaç ürün girmiş kaç adet sipariş verilmiş bunların fiyatı nedir KDV dahil fiyat toplamı nedir ? veya bir kütüphane programı kütüphanede kaç kitap var üyelerin aldığı kitap sayısı nedir kime hangi tarihte kitap verilmiş gibi programlar hatta size bir anımı anlatayım [Kor-Han] Anadolu’nun küçük bir şehrinde büyüdüm. Şehrin küçük nüfusun az olması dolayısı ile bir çok esnafı kişiyi yakından tanıyorsun. Bir gün bir temizlik malzemeleri satan 50-60 yaşlarında amcamız ile muhabbet ederken sipariş edeceği ürünlerin geliş fiyatlarını hesaplamaktan yakınıyordu. Tabi biz nesil olarak çok şanslıyız hemen bilgisayar ile tanıştık amcamda bir bilgisayar var ondan da müzik açıp kapıyor önünde bir hesap makinesi bir de kara kaplı defter, yaz akşama kadar ancak hesaplarsın J zor iş tabi bende hemen fikirler uçuştu eski çizgi filmlerden He-Man vardı bağırırdı ya hani ”Güç Bende Artık” diye işte o misal koştum eve basit sadece almak istediği ürünü seçip adetini girdikten sonra hesapla diyeceği bir program yaptım. Götürdüm anlattım yaptı denedi hoşuna gitti işte o memnuniyet o dua o bakışın bana verdiği mutluluk fazlasıyla yetti. Tabi bir demli çayı da ihmal etmedik J O anın verdiği mutluluğu yaşamanız temenissiyle…

C# Öğrenmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ? : İşe ilk olarak Visual Studio programını indermek ile başlayın sonra algoritma mantığını öğrenin (yuvarlak kara diktörgen gibi şekiller ile gayet açık ve net öğrenebildiğiniz bir çok program internet üzerinde mevcut) algoritma mantığı nedir ? net olarak açılayacak olursak sizi sonuca götüren mantık yani elektrikler var mı ? evet ise lamba yanıyor mu hayır ise yeni bir lamba al bunun gibi J daha sonrasında işe cmd ekranı dediğimiz komut ekranında çalışmaya başlayın burada oluşturmuş olduğunuz algoritma mantığını kodlara dökeceksiniz bu kodları ve anlamlarını öğrenin bu sizin için bir İngilizce eğitimi de olacaktır. Bu komut ekranında elinizden geldiğince bol program yapmaya hatta bolca oyun yapmaya çalışın evet gerçekten oyun yapmak program başlangıcında en etkili yöntem düşünsenize sizin yaptığınız bir oyun kazandığınızda Bu işi [Kor-Han] Biliyor yazıyor hatta kaybettiğinizde bile J gerekli olan komutları , kullanımını ve işin mantığını öğrendikten sonra asıl program yazacağınız noktaya C# Microsoft Form’a hoş geldinizartık emeklemekten yürümeye geçtiniz demektir. Hemen kısaca yapısını anlatıyım sol tarafta nesnelerin olduğu bölüm Araç kutunuz (ToolBox) bulunuyor sağ tarafta ise Solution Explorer yani sizin açtığınız dosyaları görüp yönetebildiğiniz alan onun hemen altında ise Özellikler (Properties) alanı bulunuyor diğerlerini de araştırıp öğrenirsiniz. Başlangıçta genelde bu üç alanı kullanacaksınız. Ne kadar basit değil mi neseneyi kendin koy özelliklerini belirle program koda döksün sen sadece ne yapacağını yaz. J İşte bu kadar basit değil siz bu işte profesyonel olmak istiyorsanız. İşte bunu yapmanız yani ana programı oluşturmalısınız. Siz bunu başarırsınız. Programı belirtilen özellikleri ToolBox menüsü Properties menüsü anlatmadım. Öğrenin araştırın kopyala yapıştır yapmayın yazın gerçekten zevkli bir iş zevkli bir dil Başlangıç için bu kadar yeterli sanırım.

Velhasıl kelam teğmenlerim komutanlarım emek olmadan yemek gerçekten olmuyor. Yazdıklarım da herhangi bir edepsizlik hayasızlık yaptım ise nefsimdendir maruz görün. Bir sonra ki makalemde görüşmek dileğiyle…[Kor-Han]

C# Öğrenmeye Başlamadan Önce Okumanızı Tavsiye Ederim.03/02/2016
    C# Nedir – Öğrenmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim

İlk Adımda Öğreneceğiniz C# Algoritma Nedir Makalesi Çıktı .
    1-)C# Algoritma Nedir?

C# Kod Yazmaya Başlayacağınız C# Console Nedir?
    2-)C# Konsole Nedir?

C# Console Temel Kodları Nedir Nerelerde Kullanılır?
    3-)C# Konsole Temel Kodlar Nedir?

C# Forum Uygulaması Nedir?

4-) C# Forum Uygulaması Nedir?

Yükleniyor...